Акрилова фарба – чудовий матеріал з арсеналу сучасного художника. Вона швидко сохне, тому є гарною альтернативою олійним фарбам. Живопис акрилом відрізняється різноманітністю технік, але сфера застосування фарб набагато ширша – аж до розпису гіпсових фігурок та рукоділля.

Залежно від ваших завдань акрилу можна надати будь-яку відповідну консистенцію: від густої до рідкої. Але чим розбавити акрилову фарбу? Давайте розбиратися.

Навіщо взагалі розбавляти акрилові фарби?

Перед тим, як розбавити акрилові фарби, слід визначитися із метою цього прийому:

  • отримання консистенції під вашу техніку малювання;
  • збільшення часу роботи із видавленою фарбою;
  • розведення застиглого акрилу.

Виробники випускають різні типи фарб за густотою: як правило, густіші в тюбиках і рідкіші в банках. Основне завдання розведення фарби — отримання акрилу заданої консистенції, яка підходить для вирішення певної задачі. Розведена фарба добре «тягнеться» за пензликом, що дозволяє використовувати різні художні прийоми та отримати мазок із потрібними властивостями. Наприклад, для роботи мастихіном розведення не знадобиться, а ось при створенні лесування, градієнтів, для малювання на тканині або для декору складних рельєфних поверхонь потрібно розвести акрилові фарби для малювання.

Розведення також є необхідним етапом для підготовки акрилових фарб для аерографа. У початковому вигляді вони надто концентровані, тому застосування спеціальних засобів допоможе "розтягнути" флакон довше.

Чим розвести акрилові фарби?

Існує два основні варіанти, чим розвести акрилові фарби:

  • водою;
  • професійними розчинниками.

Розведення водою – стандартна процедура після видавлювання акрилу з тюбика, якщо вам потрібна рідкіша консистенція фарби або необхідно знизити швидкість її висихання. Як розвести акрилові фарби правильно:

  • при додаванні води у співвідношенні 1:3 фарба добре «тягнеться» за пензлем, набуває певної прозорості, лягає на основу більш рівномірним шаром;
  • при розведенні у співвідношенні 1:2 прозорість підвищується, але зберігається рівномірність нанесення;
  • при розведенні у співвідношенні 1:1 фарба стає зовсім прозорою, гірше лягає на поверхню, погіршується її адгезія до основи та зростає можливість відшаровування.

як розбавити акрилові фарби

Ще одне завдання розведення – знизити швидкість застигання акрилу, який приблизно через 30 хвилин схоплюється на палітрі і стає непридатним для живопису. Щоб продовжити «життя» фарби, після видавлювання з тюбика потрібно додати краплю води і ретельно розмішати. Ще один прийом – збризкування водою з пульверизатора. Аерозоль покриває акрил і не дає його летючим компонентам випаровуватися. Для розведення акрилу, в якому вже почався процес незворотного загустіння, знадобиться окріп. Це допоможе частково відновити фарбу до придатного до роботи стану.

Спеціальні розріджувачі або медіуми дозволяють виконувати ті ж завдання з розведення фарби, але з більшою «передбачуваністю». Найчастіше ці матеріали зі збільшенням пропорції лише трохи знижують яскравість і прозорість вихідної фарби, добре змінюючи укривистість. При цьому збільшується водостійкість і міцність акрилового шару, але не вдається досягти лесувального ефекту. Існують розріджувачі для зниження колірної інтенсивності, тому художник може обрати ідеальний варіант для роботи. Загалом важливо пам'ятати, що застосування професійних розріджувачів допомагає зберегти міцність акрилового шару та його зв'язок з базовою поверхнею, чого не вдається досягти за допомогою води.

медіуми, щоб розбавити акрилову фарбу

Чим можна розвести акрилову фарбу:

  1. Розріджувач Decola на водній основі для роботи по кераміці та склу дозволяє підвищити адгезію акрилу до основи та економно витрачати дорогий матеріал. Після його додавання фарба зберігає початкову еластичність, але стає прозорішою і укривистішою – такий ефект ідеально підходить для розпису скляних або керамічних предметів, дозволяючи «грати» з основою.
  2. Матовий медіум AMSTERDAM від Royal Talens – класичний розріджувач, який призначений не тільки для економії акрилу, але й для створення матового приглушеного звучання фарб.
  3. Глянцевий медіум AMSTERDAM від Royal Talens, навпаки, забезпечує більше «блиску», додаючи картині або декору додаткову «соковитість» та яскравість.
  4. Медіум ROSA Gallery – ще один розчинник з ефектом легкого блиску. Його застосування позитивно впливає як на процес нанесення акрилових фарб, так і на стійкість акрилу з часом.

медіуми Rosa, Royal Talens, AMSTERDAMMediym-RosaRasbavitel-Panda

FAQ

Як розвести акрилову фарбу, якщо засохла?

При неправильному зберіганні або з часом акрилова фарба може засихати. У не зовсім безнадійних випадках її властивості можна частково або повністю відновити за допомогою спеціальних розчинників. Докладніше про методи відновлення акрилу можна почитати у нашій статті.


Чи можна акрилову фарбу розбавити спиртом?

Акрил — водно-дисперсна фарба, яка для отримання потрібної суміші розбавляється водою чи спеціальними засобами. Спирт для цієї мети використовувати не рекомендується, оскільки він може вплинути на якість полімерних компонентів фарби. У деяких випадках художники все ж таки експериментують із сумішшю води та спирту, оскільки останній випаровується швидше і прискорює висихання фарби. Але недоліки цього способу (знижується якість пігменту та властивості паперу, якщо він служить основою для живопису) часто переважують можливі плюси.


Як краще розбавити акрилову фарбу?

У домашніх умовах для отримання більш рідкої консистенції «під акварель» використовується вода або професійні розріджувачі (не розчинники!). Використання розчинників є більш оптимальним, оскільки вони збільшують міцність шару фарби і не дають йому відшаровуватися.