Творчий процес не закінчується з останнім мазком, тому що фарби та інструменти художника потребують особливого догляду. Інакше наступний сеанс малювання перетвориться на муки та зіпсовану роботу. У цій статті ми розберемося, як часто потрібно мити пензлі та чим очистити їх після акрилу, олії, гуаші чи акварелі.

Як очистити художні пензлі

Пензлики — основний інструмент живописця, який впливає на якість мазка та всієї роботи. Тому слід правильно доглядати за ними, щоб не скуйовдити ворс і не деформувати кінчик. Професійний догляд за інструментом дасть такі переваги:

  • передбачуваний мазок (особливо у тонких круглих пензликів);
  • довговічність дешевих і особливо дорогих інструментів без зайвих фінансових витрат на малювання;
  • відсутність несподіванок при змішуванні кольорів через потрапляння старого пігменту;
  • профілактика випадання ворсу чи обойми.

Домогтися цих переваг можна, дотримуючись правил догляду за пензликами, залежно від типу фарб, якими ви працюєте.

Як очистити пензель від олійної фарби

Масляна фарба виготовляється на основі лляної олії, яка має гарну змочуваність поверхні ворсу і легко відштовхує воду. Саме тому відмити пензлі від олійної фарби після роботи непросто, але потрібно. Якщо інструмент залишиться брудним, його ворс втратить свою еластичність. Такий натуральний або синтетичний пензель доведеться викинути або відмивати в агресивних речовинах, що також впливає на термін служби ворсу.

Як очистити пензлі від олії відразу після малювання за допомогою художнього розріджувача:

  • зітріть фарбу з ворсу, промокнувши його об паперову серветку або м'яку тканину;
  • зануріть пензель у уайт-спірит або інший розріджувач і знову витріть папір;
  • повторюйте процес, доки з ворсу не зійде вся фарба.

Для очищення можна використовувати інші речовини, у тому числі менш агресивні, ніж уайт-спірит. Чим мити пензлі після масляних фарб:

Для очищення зручно використовувати пензлемийку, що дозволяє швидше відмити пігмент або замочити ворс, якщо з якоїсь причини ви не встигаєте вимити пензлі одразу. За відсутності професійних засобів можна скористатися розчином прального порошку в гарячій воді, а також ацетоном, гасом, бензином або побутовим милом, але краще не вдаватися до цих засобів постійно, тому що вони впливають на еластичність ворсу.

Як очистити пензель від акрилової фарби

Мити пензлі після акрилових фарб потрібно одразу, тому що акрил швидко застигає, роблячи ворс жорстким, а сам інструмент непридатним для подальшого використання. Для очищення використовується звичайна чиста вода або вода з милом, в якій необхідно змочити кінчик пензлика, витерши його об тканину або папір. Процедура повторюється до повного очищення інструменту. Замість води краще використовувати професійні склади, наприклад очищувач Pentart для фарб на водній основі.

Іноді в поспіху митець забуває очистити пензлі або робить це не до кінця. Відмити пензель від акрилу простою водою не вийде, тому що вже відбулася реакція полімеризації. При цьому ворс стає жорстким, волоски злипаються або біля основи кінчика утворюється жорстка акрилова пробка.

Чим очистити пензель від акрилу у такому випадку? Для реанімації інструментів підійдуть професійні змивки або очищувачі, наприклад, засіб для пензлів Amsterdam від Royal Talens. Вони можуть мати як рідку, так і желеподібну консистенцію. При використанні подібних складів рекомендується дотримуватися інструкції виробника, але в більшості випадків пензлики доведеться замочити або просочити (від кількох хвилин до доби в залежності від особливостей використовуваного засобу). Після того, як ворс розм'якшиться, пензель промивається під проточною водою, відмивається спеціальним мистецьким милом і промокується начисто серветкою.

Як відмити пензлі від акварелі та гуаші

Гуаш і акварель — водорозчинні фарби, від яких легко очистити пензель без використання розчинника, але при цьому є нюанси, що впливають на якість "ворсу". Промивання здійснюється у воді (іноді з додаванням миючого засобу) — інструмент інтенсивно «збовтується» доти, доки рідина не стане прозорою. Цього недостатньо для повного вимивання пігменту, що залишається біля кореня ворсу і проникає в обойму. Під час наступного сеансу малювання цей пігмент може спричинити несподівані кольорові ефекти.

Саме тому інструмент додатково промивається з милом із певною періодичністю, особливо якщо кардинально змінюється колірна гама роботи. Кінчик зволожується, а потім ворс акуратно розтирається об мило, як при наборі фарби. Після цього пензлик промивається в чистій воді, наприклад, в пензлемийці. Відмити пензель від засохлої фарби можна, попередньо замочивши його у воді, щоб пігмент розм'якшився і ворсинки почали відокремлюватися одна від одної.

Загальні рекомендації

Декілька загальних правил, як правильно мити пензлі для малювання:

  • не можна відмивати пензлі, «витягуючи» ворс від тримача, щоб уникнути ослаблення волосків;
  • при догляді за пензлями слід мочити тільки ворс, але не тримач або рукоятку, особливо при використанні розчинника (він потрапляє в обойму та розчиняє клейовий шар, послаблюючи волоски);
  • не можна ставити вологі пензлі ворсом догори, так як вода стікатиме в тримач і в результаті він може просто зіскочить з рукоятки (оптимальний спосіб — використання тримача для інструментів, а у разі його відсутності — укладання пензлика боком, щоб кінчик не торкався столу або іншого опори);
  • мокрі пензлі не можна ставити в банку кінчиком донизу, що призводить до деформування ворсу;
  • у разі втрати форми синтетичний пензель можна реанімувати, змочивши його на кілька секунд у гарячій воді;
  • у разі втрати форми пензель з натурального волосся змочується водою, а потім формується рівний кінчик (наприклад, обгортанням паперової серветки);
  • нові пензлі із заводським проклеюванням перед використанням замочуються у воді, а потім промиваються.

Таким чином, правильно мити спонжі та пензлі, а також інші інструменти художника за допомогою професійних засобів, які ви можете придбати у каталозі Panda Market з доставкою у Києві, Харкові та по всій Україні.