Наближається Великдень, а разом і з ним постає питання: як розмалювати писанки, щоб ваші близькі запам’ятали це свято, а ви змогли реалізувати ваші творчі ідеї. В цьому випуску нашого блогу ми розповідаємо, як розписати яйця у класичній техніці та за допомогою сучасних матеріалів.
Що таке писанки і крашанки
Крашанки — це яйця (частіше варені), які потім фарбуються у певний колір. Саме вони традиційно використовуються для великодніх «баталій», які так люблять діти. Крашанки також можна розфарбовувати і різноманітними візерунками, але майте на увазі: такий витвір мистецтва довго не зберігатиметься, якщо всередині знаходяться варені білок і жовток.
Для кропіткого розпису з довготривалим ефектом підходять писанки — порожні «видуті» яйця, які розписані у традиційному чи у авторському стилі з візерунками та іншими цікавими прийомами. У язичницьку добу такі вироби відігравали важливу ритуальну роль, яка зберіглася і з приходом християнства.
Писанка своїми руками: підготовка яйця
Для довготривалого зберігання писанки яйце має бути правильно підготоване у наступному порядку:
- у сирому яйці проколіть два отвори з протилежних боків;
- акуратно перемішайте вміст голкою або довгою зубочисткою;
- видуйте білок та жовток, вдуваючи в один отвір повітря;
- добре промийте яйце водою і просушіть;
- заклейте обидва отвори маленькими шматочками серветки за допомогою клею ПВА;
- перед розписом знежирте поверхню спиртовим знежирювачем.
Видувати вміст яйця можна не тільки губами, але й за допомогою 20-кубового шприца чи, використовуючи спеціальний інструмент з гумовою «грушою».
1. Як зробити писанку за класичною технологією
В найпростішому вигляді для класичного розпису знадобляться наступні інструменти та матеріали:
- воскова свічка (бажано обирати свічку для розпису) або розтоплений бджолиний віск;
- писачок — інструмент з металевою лійкою, якою набирають та наносять віск;
- синтетичні барвники для писанкарства;
- паперові серветки;
- вода.
Перед розписом вивчіть традиційні шаблони писанок, якщо бажаєте зробити виріб у класичному стилі якогось з регіонів України. За бажанням ви можете розробити власний візерунок для розпису. Набираючи писачком віск, швидкими рухами нанесіть лінії на шкаралупу, формуючи малюнок. Ідея полягає в тому, що на наступному етапі ви пофарбуєте незамальовані ділянки, а все, що під воском, залишиться білим.
Коли орнаменти писанки готові, опустіть яйце у водний розчин барвника, слідкуючи, щоб він не був занадто теплим і не розтопив віск. Коли шкаралупа зафарбується, залиште яйце на 5-10 хвилин до висихання, а потім акуратно промокніть поверхню серветками. Тепер можна видалити віск, нагріваючи та розплавляючи воскові лінії з боку від полум’я свічки і акуратно протираючи серветкою. За потреби процедуру можна повторити декілька разів, змінюючи колір барвника від світлого до темного. Таким чином у вас вийде красива різнокольорова писанка.
2. Як розмалювати писанку акрилом і пензлем
Ще один, простіший спосіб підготуватися до Великодня — використати акрилові фарби, нанісши їх на поверхню яйця пензликом. Такий стиль має окрему назву — мальованка. Роблячи мальованки, ви можете не тільки виконати традиційний розпис, але й реалізувати будь-яку фантазію, розписавши шкаралупу «під фігурки» улюблених персонажів чи зробивши абстрактний малюнок, змішуючи акрил безпосередньо на поверхні яйця.
Джерело: Pinterest
Джерело: Pinterest
3. Як намалювати писанку гуашшю чи аквареллю
Гуаш та акварель — фарби, якими також часто розписують мальованки. Цей спосіб є простим і підходить як для повноцінного розпису, так і для роботи з дітьми. Недоліком акварельних та гуашевих фарб є розмазування готового шару після висихання, тому перед малюванням їх рекомендується змішати з сирим жовтком, або з клеєм ПВА. Додатково захистити виріб ви зможете за допомогою лакування.
Джерело: Pinterest
Джерело: Pinterest
4. Розмальовка писанка акриловими маркерами
Для розмальовки акриловими маркерами краще брати вже пофарбовану крашанку з готовим кольоровим фоном. Використання маркерів дасть можливість розписати виріб у класичному стилі, контролюючи товщину лінії і малюючи акуратні візерунки для писанки. При цьому ніщо не обмежить вашої фантазії: якщо є бажання, сміливо відходьте від класики, працюючи над авторськими виробами.
Джерело: Pinterest
Джерело: Pinterest
5. Мереживні малюнки писанки
Простий спосіб розпису полягає у використанні залишків мереживної тканини у якості трафарету. Щільно обгорніть заготовку мереживом, зв’яжіть його кінчики ниткою і поверх візерунку пройдіться спонжем с фарбою або напиліть аерозоль. Наносити фарбу потрібно акуратно, намагаючись не зіпсувати візерунок. Після висихання фарбованого шару зніміть мереживо.
Джерело: Pinterest
6. Малярний скотч та акрил
На великодні писанки малюнки можна наносити, використовуючи смужки з ізоляційної стрічки або малярного скотчу. Наклейте смужки на поверхню яйця, а потім пофарбуйте його акриловими фарбами у однотонний колір. Знявши скотч, ви отримаєте білі незафарбовані смужки. Процес можна повторювати, змінюючи колір фарби, як при розписі воском.
Джерело: Pinterest
Джерело: Pinterest
7. Розпис писанок у техніці Fluid Art
Якщо у вас вдома залишились набори Fluid Art (акрил) ви можете використати їх для малювання писанок. Враховуйте при цьому, що рідку фарбу ви литимете не на пласку поверхню, а на об’ємну заготовку, по якій вона стікатиме різнобарвними струменями.
Джерело: Pinterest
Джерело: Pinterest
8. Крапанки
Крапанки — ще один традиційний вид розпису яєць, який за допомогою акрилу стає ще простішим, не потребуючи використання воску і ескізів писанок. Пофарбуйте яйце у фоновий колір, а після висихання крапайте крапельками фарби у довільному порядку, роблячи красивий плямистий виріб.
Джерело: Pinterest
9. Мозаїка
Перевага цієї ідеї для писанки полягає в тому, що фарбувати яйце доведеться один раз. Після висихання фарби розламайте заготовку на окремі частинки і наклейте цю мозаїку на біле яйце. Також ви можете зробити реверс, викладаючи на поверхні фарбованої писанки узори білими уламками шкаралупи.
Джерело: Pinterest
Джерело: Pinterest
10. Поталь
Яйце можна декорувати за допомогою трансферної чи вільної поталі. Перед цим фарбовану чи білу заготовку необхідно повністю або частково покрити морданом, мікстіоном або іншим спеціальним клеєм для поталі. На другому етапі на липку поверхню наноситься золота чи срібна фольга з дотриманням відповідної техніки залежно від її типу (або «переводиться», або наклеюється).
Джерело: Pinterest
Джерело: Pinterest