Художники-початківці ретельно підходять до вибору художніх матеріалів, зокрема, фарб. Пошуки ідеального рішення здійснюються навколо технічних характеристик фарб, пензлів та полотна. Пастель чи акрил? Олія чи акварель? Пензлик натуральний чи синтетичний? А полотно потрібне чи обійдемося картоном?

Все це необхідно врахувати, проте це далеко не весь список матеріалів і питань, якими повинні задаватися майстри-початківці. Особливо, якщо живопис є не просто приємним проведенням часу, а регулярним хобі або навіть професійною діяльністю.

Олійні фарби, гуаш та фарби для малювання в техніці «графіка» (графітний олівець, сангіна) мають стандартний набір вимог до інструментів, що використовуються. Наприклад, для роботи з масляними фарбами найкраще використовувати ґрунтовані поверхні, гуаш слід зафіксувати спеціальним розчином, а сангіну краще наносити на шорсткий світлий або дрібнозернистий крафт-папір.

А ось з аквареллю і пастеллю справа трохи інакша. Малювання цими видами фарб вимагає багатого асортименту додаткових матеріалів. Нижче ми зібрали список всього необхідного, що потрібно мати в арсеналі для малювання пастеллю для початківців.

Вибір пастелі

Вибір паперу для пастелі

Допоміжні матеріали для роботи з пастеллю

Зберігання пастелі та допоміжних матеріалів

Зберігання малюнків

Залишились питання?

Що потрібне для малювання пастеллю?

Вибір пастелі

Кожен вид пастелі має характерні властивості, які проявляються під час роботи та подальшого зберігання малюнків/картин. Щоб правильно вибрати пастель для початківців, потрібно знати наступні властивості різних видів фарб:

  • Масляна – в якості сполучної речовини містить масло (часто лляне), при розведенні з водою нагадує масляні фарби. Складно розтушовується, тому для розмивання потрібний розчинник. Дає насиченіші кольори, стійкий результат і не потребує фіксації. Популярні виробники: Mungyo, Sennelier, Koh-I-Noor, Сонет та ін.
  • Віскова – в якості сполучної речовини використовується натуральний віск. За властивостями нагадує масляну пастель, проте не розмивається та не розтушовується. Восковою пастеллю можна малювати по акварелі та гуаші. Більше підходить для аматорських робіт. Не потребує фіксації.
  • Суха – найчастіший вибір художників. Суха пастель буває трьох видів: тверда, м'яка та ультрам'яка. Її легко можна розмити водою, накладати шар за шаром та розтушовувати стільки, скільки необхідно, без ризику зіпсувати малюнок. Потребує фіксації. Популярні виробники: Sennelier, Mungyo, Schmincke, Rembrandt, Van Gogh та ін.
  • Акварельна – за властивостями нагадує акварельні фарби. При техніці «всуху» дають яскравий насичений колір, за текстурою малюнок нагадує роботу, виконану маслом. Однак при вологому нанесенні, пастель розчинена водою дає ефект акварельного малюнка. Легко розтушовується, розмивається та нашаровується. Потребує фіксації.

💡 Якою пастеллю краще малювати художнику-початківцю? Експерти в галузі живопису рекомендують починати з акварельної чи воскової пастелі. Остання призначена для малювання навіть дітьми, тому невибаглива у використанні та зберіганні. Акварельна пастель має властивості декількох видів фарб (див. вище), тому з нею легко буде розібратися в поведінці як при сухих техніках нанесення і розтушовки, так і при вологих.
Для тих, хто вже має досвід роботи з акварельними фарбами, рекомендується переходити на суху пастель і працювати як у сухій, так і у вологій техніці.
Для тих же, хто хоче підготуватися до роботи з олійними фарбами, рекомендується зупинити вибір на олійній пастелі. Вона менш "важка" для старту і в той же час показує всі властивості олійних фарб.

Набір сухої пастелі Mungyo

Набір сухої пастелі Mungyo

Олівці чи мілки?

Рішення про вибір між цими художніми товарами має ґрунтуватися на рівні майстерності, які ви вже досягли на момент покупки, а також на ваші відчуття при роботі з тим та іншим видом.

💡 Універсальна порада: якщо ви використовуєте водорозчинну пастель (акварельна, суха), то краще використовувати мілки, т.к. їх форма краще підійде для розмиття та розтушовування. Якщо ж ви використовуєте масляну або воскову пастель, краще зупинити вибір на олівцях. У цьому випадку не доведеться часто вдаватися до вологих технік, і легше наносити тонкі контури, що допоможе знизити частоту і масштаб виправлень. Для невеликих виправлень досить точково нанести розріджувач для олійної пастелі.

Об'єм палітри кольорів

Якщо ви тільки починаєте роботу з пастеллю, то краще обмежитися невеликими наборами або зібрати свій власний, з поштучно придбаних крейд для малювання пастеллю.

Палітра кольорів може складатися всього з 5-6 стандартних кольорів, які допоможуть «набити руку», надалі вибір кількості кольорів у вашому ящику для пастелі залежатиме лише від масштабу творчої наснаги, інтересу до живопису та бажання розвивати майстерність без кордонів. Навичка роботи з найтоншими відтінками кольорів допоможе створити справжні шедеври мистецтва, і для цього вже можна буде придбати набори по 96, 128 і більше кольорів.

Набір сухої м'якої пастелі Van Gogh

Набір сухої м'якої пастелі Van Gogh

Вибір паперу для пастелі

Папір – один із найпроблемніших етапів вибору матеріалів для малювання пастеллю. Дуже часто багато новачків втрачають інтерес до живопису через неправильно підібрані інструменти, що спричиняє складності при роботі та низьку якість результату. Ще недосвідчені майстри списують це на свою недбалість, непрофесійність чи навіть нездатність створити чудовий малюнок.

Якщо такі висновки сформувалися в результаті  малювання пастеллю по звичайному паперу для друку або по необробленому картону, поспішаємо вас порадувати: замініть папір і побачите результат!

💡 Як вибрати папір для пастелі? Найкращими варіантами є наждачний, пористий, акварельний і, звичайно, професійний папір для пастелі.

Наждачний папір коштує недорого, призначений для роботи з будь-яким видом пастелі і розкриває всі його властивості незалежно від якості (як паперу, так і фарб). Саме тому його варто включити у ваш набір пастелі для початківців. Популярні виробники: Sennelier, Canson та Wallis.

Пористий папір має зернисту структуру з одного боку, і більш гладку з іншого боку. За рахунок вираженої фактури відмінно приймає і «укладає» пігмент у потрібну форму і глибину. Популярні виробники: Hahnemuhle, Canson та Clairefontaine.

Папір для акварелі може використовуватись і для роботи з пастеллю. Натуральна бавовна та/або целюлоза, з яких виготовляється матеріал, сприяють рівномірному розподілу та поступовому висиханню фарб, тому може стати must-have для вологих технік з поетапною розтушовкою та розмиванням, а також нашаруванням. Популярні виробники: Fabriano, Hahnemuhle, Canson.

Велюровий папір для пастелі призначений для досвідчених майстрів, що володіють різними техніками нанесення, проте його можна придбати для створення малюнків пастеллю для початківців, т.к. вона має рівномірну шорсткість, часто представлена ​​у різних кольорах і формує необхідний досвід із перших днів. Цей вид паперу допомагає досягти ефекту живопису на полотні, дозволяє опрацьовувати найдрібніші деталі, що робить малюнок максимально чітким та гладким. Підходить для розтушовування, змішування та нашарування відтінків. Найбільш популярні виробники: Hahnemuhle, Fabriano, Лілія Холдінг.

Тонований папір Talens

Тонований папір Talens

Колір паперу

Важливий показник, що безпосередньо впливає на насиченість, яскравість, тон та глибину відтінків. Відмінним прикладом буде порівняння малюнків, виконаних в однакових кольорах, на наждачному та білому (акварельному або професійному) паперах. Перша задасть «димки» та приглушеності навіть найяскравішим відтінкам, не впливаючи на насиченість та глибину. Друга наче підсвітить кожну молекулу пігменту і підкреслить контрасти. Папір будь-яких інших кольорів також створюватиме певні ефекти. Тому, перш ніж приступати до роботи з таким інструментом, докладно вивчіть питання про те, як малювати пастеллю для початківців на кольоровому папері різної фактури.

Допоміжні матеріали для роботи з пастеллю

Отже, що потрібно придбати для малювання пастеллю? Ось повний список додаткових інструментів, необхідних для початку роботи та навчання:

  • Вода – головний розчинник та розріджувач для роботи з акварельною та сухою пастеллю.
  • Терпентин – головний розчинник та розріджувач для роботи з масляною та восковою пастеллю, наприклад, терпентин від Royal Talens. Не має запаху. Нетоксичний.
  • Фіксативи – спеціальні розчини, призначені для закріплення пігменту на поверхні, що забезпечують збереження кольору готової роботи протягом довго періоду (фіксатори для пастелі).

💡 Чим закріпити малюнок пастеллю, лаком чи матовим фіксативом? Сміливо використовуйте обидва варіанти, якщо не боїтеся зайвого блиску або приглушеної матовості відповідно.

  • Креслення, клейка стрічка та кнопки – необхідні для фіксації паперу, щоб уникнути зміщення, зминання або іншого роду механічних пошкоджень.
  • Пензлі – необхідні для розтушовування та розмивання або нанесення пастелі в вологій техніці. Пензлі для пастелі повинні підбиратися з урахуванням виду пастелі (м'якша і менш щільна для акварельної та сухої і більш щільна для масляної та воскової).
  • Гумка-склячка – тістоподібний гумовий інструмент для корекції недоліків при роботі пастеллю, вугіллям, сепією, сангіною. Призначений не тільки для повного стирання пігменту, але і для його освітлення, де необхідно, а також для очищення забрудненої поверхні пігментом.
  • Розтушовки – нагадують косметичні аплікатори, виробляються в різних розмірах та формах (трикутна, округла, прямокутна). Кожна форма розтушовки для пастелі призначена для корекції недоліків різної площі. Якщо у вас немає під рукою розтушовок, і ви не знаєте, чим розтушовувати пастель, пам'ятайте, що їх можна замінити на щільну кисть.
  • Маски, рукавички, вологі серветки – незважаючи на те, що пастель не містить токсичних речовин, органи дихання та шкіра потребують захисту. Слизові оболонки можуть проявити чутливість до розчинників або фіксативів (особливо аерозолів та спреїв), а шкіра рук – сухість, що може призвести до дрібних тріщин. Вологі серветки допоможуть не тільки очистити шкіру рук, але і зволожити і наситити її.
  • Стругачки – не кожен художник задумується про те, чи потрібно точити пастель. Якщо ви використовуєте олівці або мілки, то, швидше за все, вам доведеться періодично підточувати їх.
  • Тримачі – свого роду насадка, що допомагає утримувати мілки або олівеці. Корисний інструмент для тих, хто не любить відчувати маслянистість або сухість пастелі, або якщо використовує короткі залишки.
  • Білий вугільний олівець – призначений для виділення контурів і невеликих деталей поверх пастелі.
  • Фартух – майстри часто надягають фартух не стільки для захисту від забруднення одягу, скільки для того, щоб складати в його кишеню(и) олівці та дрібнупастель та інші дрібниці, які можуть знадобитися в процесі малювання. Рекомендується вибирати фартухи з натуральних матеріалів (бавовна, льон, ситець), т.к. вони не перешкоджають циркуляції повітря, не впливають на якість поверхневого шару пастелі та приємні на дотик.
  • Калька – один з найважливіших must-have для майстрів-початківців. На кальці ви можете робити начерки малюнків перед нанесенням на «чистовик». Бюджетність матеріалу дозволить практикуватися без думок про витрати.
  • Муштабель – статична форма утрисувача. Кріпиться до креслярської дошки або мольберту і дозволяє контролювати рух руки, перешкоджаючи небажаному ковзанню та тремтінню.
  • Етюдник – практичне рішення для майстрів, які часто займаються живописом та малюванням. Статичний дерев'яний виріб, який можна поєднати з мольбертом, дозволить тримати під рукою потрібні інструменти та начерки робіт.

пастель для початківців

Зберігання пастелі та допоміжних матеріалів

Перед кожним господарем та господаркою художньої майстерні постає питання про зберігання пастелі. Найбільш практичним рішенням буде коробка для зберігання пастелі. Зберігати пастельнь краще в дерев'яних коробках або ящиках, т.к. пластик інертний, а дерево зберігає екологічність фарб.

Зберігання малюнків

Якщо ви сумніваєтеся, чи потрібно закріплювати пастель, необхідно розглянути специфіку зберігання закріплених та незакріплених фіксативом малюнків.

💡 Як зберігати пастельні малюнки? Малюнки, закріплені фіксативом, можуть зберігатися у папках, файлах чи паперових конвертах, а також у рамці під склом чи паспарту. Малюнки, не закріплені фіксативом, особливо якщо вони виконані сухою або акварельною пастеллю, краще зберігати в рамці під склом у недоступному для сонячного світла місцях або в альбомах, листи якого розділені калькою.

Залишились питання?

В інтернет-магазині Panda Market ви знайдете всі необхідні матеріали для творчості з детальним описом їх характеристик та властивостей. Якщо у вас залишилися питання, пов'язані з тим чи іншим продуктом, технікою роботи або процесом оформлення замовлення, зверніться до нашої служби підтримки за телефоном або електронною поштою. Наші консультанти нададуть всю необхідну інформацію та допоможуть вибрати інструменти для малювання пастелью згідно з вашими запитами та вимогами.