Текстурна паста – це пластичний склад, за допомогою якого створюється рельєфний малюнок з гладкою, зернистою або іншою поверхнею. Після висихання по такому рельєфом можна працювати акрилом, олією, гуашшю, темперою або іншими фарбами. В результаті художник чи декоратор додає до свого арсеналу третій вимір, що означає ще більше творчості та незвичайних мистецьких прийомів. Сьогодні ми розповімо про те, як малювати текстурною пастою, про ідеї, інструменти та матеріали, які допоможуть у роботі з цим матеріалом.

1. Текстурна паста

2. Полотно, картон, інші основи

3. Мастихіни, шпателі

4. Пензлики

5. Фарби

6. Багетна рама

Як пофарбувати текстурну пасту?

Як довго твердне текстурна паста?

Як видалити структурну пасту?

Ідеї ​​для малювання текстурною пастою

1. Текстурна паста

Вибір матеріалу залежить від того, навіщо потрібна текстурна паста і якого ефекту планує досягти майстер. Базовий склад для текстурного, скульптурного живопису та декору може мати різну текстуру після висихання:

  • універсальні пасти дають гладку поверхню;
  • дрібнозернисті – містять наповнювач дрібної фракції, що створює ефект шорсткості;
  • середньозернисті – застосовуються для імітації піску або іншого яскраво вираженого рельєфу;
  • крупнозернисті – підходять для створення локальної шорсткості, наприклад, дрібних уламків каменю.

Усі чотири типи паст можна використовувати у різних техніках. Найбільш простий варіант: створення фактурної поверхні за допомогою текстурної пасти, яка стане основою для подальшого малювання гуашшю, акрилом, олією чи темперою. Пастоподібним матеріалом можна створити рельєф або моделювати ромашки, інші квіти, морські хвилі, кору дерева та інші об'ємні об'єкти. Другий варіант: попереднє фарбування текстурної пасти за рахунок додавання фарби або іншого колеровочного складу. Таким матеріалом можна працювати у техніці імпасто, створюючи гру рельєфу на полотні чи іншій основі.

В окрему категорію виділяються спеціальні склади:

  • з блискітками, скляними кульками, мармуровою крихтою, металевою пудрою та іншими добавками;
  • прозорі;
  • попередньо забарвлені;
  • кракелюрні – після висихання розтріскуються, створюючи ефект старого полотна або емалі, що потріскалася;
  • з ефектом старіння.

Вибір матеріалу залежить від ідеї та обраних художніх прийомів. У каталозі Panda Market ви зможете підібрати пасти для текстурного живопису, скрапбукінгу та декоративно-оформлювальних робіт з різних основ.

2. Полотно, картон, інші основи

Техніка розпису текстурною пастою підходить для будь-якої жорсткої основи: полотна, щільного картону, деревини, ДВП, бетону, скла, гіпсу, металу, каменю, полімерів. Залежно від концепції та основи підбирається проклеювання (для полотна, дошки) та відповідний ґрунт.

3. Мастихіни, шпателі

Для викладання текстурної пасти знадобиться набір мастихінів із вигнутою ручкою та еластичною лопаткою-краплею. Овальна форма лопатки допоможе сформувати об'ємну увігнуту форму пелюстки або хвилі, а «м'який» насик полегшить створення плавного переходу між рельєфною частиною та основою. Класичні ромбоподібні мастихіни не дадуть ефекту плавності, тому їх застосування для цих цілей обмежене. Але вони, як і ножі для палітри, можуть успішно використовуватися для створення фону.

Розмір інструменту вибирається залежно від особливостей «мазків» та розміру полотна. Щоб створити дрібні квіти мастихіном текстурною пастою, наприклад, бузок, знадобиться інструмент довжиною 20-30 мм із закругленим носиком. Для великих пелюсток (троянда, півонія) підійде середній мастихін 30-60 мм.

Залежно від специфіки застосування текстурної пасти можуть стати в нагоді інструменти з гострим носиком (наприклад, для зняття зайвої пасти або «подряпування» штрихів), а мастихіни з хвилястим краєм або віялоподібні варіанти підійдуть, якщо потрібно моделювати кору, прожилки на листках або інші дрібні деталі. При наборі пасти або її змішуванні з фарбою, волокнистими або іншими наповнювачами знадобиться дрібний шпатель з жорстким краєм.

4. Пензлики

Залежно від того, як користуватися текстурною пастою, знадобляться два підходи до підбору пензлів:

  • плоскі кисті з жорстким синтетичним волоссям або свинячою щетиною застосовуються для нанесення пастоподібного складу на полотно та одночасного створення текстури мазка;
  • круглі пензлі з жорстким волоссям підходять для промальовування дрібних деталей по вже нанесеній на полотно пасті;
  • для живопису по твердій рельєфній поверхні використовується стандартний набір пензлів залежно від масштабу картини або декоративного виробу.

Особливості текстури та розмір елементів-мазків диктують, як наносити текстурну пасту. Для створення потрібного ефекту можуть використовуватися не тільки пензлі, а й спонжі, валики, зім'ятий папір та інші пристрої. Так як текстурна паста – м'який та досить делікатний матеріал, то при моделюванні рельєфу художники та декоратори часто користуються пальцями.

5. Фарби

Перед тим, як працювати з текстурною пастою, її можна змішати з акриловою фарбою або іншой, щоб створити об'ємний колір мазка. Такий підхід особливо добрий для декоративних виробів, наприклад, під час розпису вазі. Інший варіант: використання техніки, коли за білим рельєфом наноситься фарба:

6. Багетна рама

Якщо митець готує роботу до продажу, на подарунок або планує вивісити у домашній галереї, то йому знадобиться багетна рама для картин.

Як пофарбувати текстурну пасту?

Окраска текстурної пасти може виконуватися двома способами:

  1. Змішування білої текстурної пасти з акриловими, темперними, гуашевими фарбами перед моделюванням рельєфу на картині або полотні. Цей варіант особливо цікавий при виконанні розтяжки та фактурних пастозних мазків.
  2. Фарбування після висихання пасти як за звичайним живописом чи декором. Перевагою такого способу є більш проста передача відтінків та можливість застосування техніки сграфітто.

Текстурна паста – еластичний матеріал, який перед нанесенням на полотно може піддаватися не лише об'ємному окрасу. У нього можна вводити декоративні компоненти (наприклад, кольоровий глітер) і таким чином надавати потрібний колір та ефект.

Як довго твердне текстурна паста?

Текстурна паста може висихати від 2 до 24 годин залежно від товщини шару та вихідної консистенції складу. Лише після цього на рельєф можна наносити фарбу. Для визначення оптимальної години затвердіння рекомендуємо вивчити інструкцію виробника щодо застосування текстурної пасти.

Як видалити структурну пасту?

Текстурна паста є в'язким складом, який після висихання перетворюється на тверду рельєфну поверхню. Якщо при моделюванні лепестка або іншого елемента митцю необхідно зняти лишній матеріал або змінити форму мазка, використовується пензель, мастихін, а для тонкого ліплення – пальці. Після затвердіння надлишки пасти по краях полотна можна прошліфувати.

Ідеї ​​для малювання текстурною пастою

Квіти текстурною пастою

квіти текстурною пастою
Джерело Pinterest

польові квіти текстурною пастою
Джерело Pinterest

фактурні квіти текстурною пастою
Джерело Pinterest

Абстрактний живопис

абстракція текстурною пастою
Джерело Pinterest

геометричні фігури текстурною пастою
Джерело Pinterest

Птахи текстурною пастою

птахи текстурною пастою
Джерело Pinterest

птиця текстурною пастою
Джерело Pinterest

Тварини текстурною пастою

олень текстурною пастою
Джерело Pinterest

Море текстурної пастою

море текстурною пастою
Alena Shymchonak, джерело Pinterest

Рельєфний розпис на різних основах

годинник текстурною пастою
Джерело Pinterest