Техніка акрилової заливки або рідкого акрилового живопису була вперше застосована соцреалістичним мексиканським художником Давидом Альфаро Сікейросом у 1930-х роках. Сікейросу приписують те, що він навчив Джексона Поллока техніці крапель і заливки, яка згодом призвела до створення його знаменитих картин з розгонистим розписом.

До того часу, поки у 1800-х роках фарба стала вироблятися промисловим способом, змішування фарб вимагало неординарних технічних навичок. Художники вручну подрібнювали дрібні зерна пігменту для створення фарби в маслі. Розчинники того часу були дуже токсичними і мистецтво буквально ставало небезпечним для життя. Крім того, фарба швидко застигала, її потрібно було робити наново щодня.

Рішення було знайдено німецьким хіміком та винахідником Отто Ремом. У 1930-х роках Рем виявив, що ефіри акрилової кислоти можуть полімеризуватись, утворюючи поліакрилатні смоли – одну з основних речовин в акриловій фарбі. Це справило революцію у світі мистецтва і дозволило придбати більш доступний і менш складний засіб для роботи.

Однак перші акрилові фарби були на основі мінерального спирту і лише в 1950-х роках з'явилися акрилові фарби на водній та латексній основі, що використовуються і досі.

Що таке Fluid Art?

Чому ця техніка така популярна?

Що потрібно для малювання у техніці Fluid Art

Як почати створювати картини Fluid Art

Ключові техніки Fluid Art

Час висихання

Fluid Art від Panda Market

Що таке Fluid Art?

Техніка Fluid Art, також Flow Art, Liquid Art або заливка акриловою фарбою – це популярна техніка абстрактного живопису, яка передбачає використання рідких художніх фарб, таких як вільно текучий або рідкий акрил, порошкоподібні пігменти або фарби.

За допомогою цієї простої техніки малювання рідким акрилом навіть початківці можуть створювати прекрасні витвори мистецтва і для цього не потрібно мати художній талант у справжньому значенні цього слова. Тим не менш, є деякі моменти, про які слід пам'ятати (див. нижче).

Процес заливки акрилом є досить простим. Все, що потрібно – це підготувати матеріали і розлити фарбу так, щоб отримати бажаний малюнок.

Якщо традиційний живопис вимагає старанної праці та навчання навіть для талановитих майстрів, за допомогою техніки малювання флюїд арт можна створювати картини з першого ж дня знайомства з творчістю. Абстракція говорить про те, що можна не торбуватись за помилки, адже кожен необережний завиток може стати родзинкою, а випадкова яскрава пляма – викликом буденності.

Всі ці властивості, а також доступна ціна матеріалів зробили цю техніку малювання настільки трендовою і дозволили майстрам, які, можливо, ніколи б не взялися за пензель, відкривати цілі галереї своїх робіт.

Що потрібно для малювання у техніці Fluid Art

Щоб розпочати роботу, вам слід придбати всі необхідні матеріали та підготувати їх заздалегідь, щоб сконцентруватися на творчості та не відволікатися у процесі. Нижче наведено огляд найважливіших матеріалів для акрилової заливки.

Акрилові фарби

акрилові фарби для fluid art

Для створення картин з техніки Fluid Art можна використовувати будь-які акрилові фарби, проте слід зазначити, що чим якісніша фарба, тим краще буде результат. При виборі акрилу зверніть увагу на такі показники:

  1. Виробник. Найчастіше це основний критерій, так як бренди, що зарекомендували себе на ринку матеріалів для творчості, забезпечують постійну якість і стандарти незалежно від серії випуску продукції. Ми рекомендуємо почати з якісних фарб українського виробництва Art Kompozit, Rosa Gallery та Rosa Studio.
  2. Склад. Уникайте аміаку. Якщо ви хочете забезпечити водостійкість, глянсовий або матовий ефект готової роботи, вибирайте фарби з цими характеристиками (зазначено у складі).
  3. Палітра. Чим більше кольорів представлено на палітрі акрилових фарб того чи іншого виробника, тим більше варіантів для їхнього міксу.

Другим важливим правилом є те, що акрил обов'язково потрібно розбавляти спеціальним засобом. Це може бути вода, медіум чи клей ПВА. Докладніше про кожного з них читайте нижче.

Якщо ж ви не хочете самостійно створювати рідку фарбу, то можете придбати готові фарби для Fluid Art в нашому магазині.

рідкі фарби для флюід арт

Засоби для акрилу

Для отримання максимально якісної картини рекомендується використовувати медіум у пропорції 2:1 (медіум:акрил). P.S. Звертайте увагу на більш точні пропорції в інструкції медіумів. Медіум мінімізує ризик утворення дефектів, що з'являються після висихання, а також допомагає зберегти колір та в'язкість фарб у процесі роботи. Правильні пропорції забезпечують самостійний розподіл, тому плівка фарби висихає гладкою та рівною. Якщо вам потрібно зменшити в'язкість фарб додайте трохи більше медіуму (точні пропорції розраховуються експериментальним шляхом).

Щоб надати фарбам рідкої консистенції, деякі художники використовують клей ПВА. Для цього необхідно змішати акрил, клей та воду у пропорціях 1:1.5:1 відповідно. Незважаючи на бюджетність даного методу, при його застосуванні відзначаються суттєві недоліки, такі як потьмяніння пігменту, білі розводи та мікротріщини.

І, нарешті, найпростіший спосіб – це вода. Змішувати необхідно у пропорції 1:1 (і навіть менше). Важливо відзначити, що розведення акрилу водою вимагає певного навику, тому перш ніж приступити до роботи, можна потренуватися на невеликій кількості інгредієнтів. Цей спосіб теж має недоліки, такі як зниження щільності і втрата кольору фарб. Але багато художників використовують саме воду для створення своїх робіт.

Полотно, ДВП чи артборди

Рекомендується використовувати загрунтовану поверхню, не має значення це полотно, дерево або артборд. Якщо ви оброблятимете її самостійно, важливо використовувати якісний грунт, наносити його рівномірно і дати йому повністю висохнути перед нанесенням акрилу.

Аксесуари для Fluid Art

Існує ряд аксесуарів, які можуть стати вам у нагоді при заливці. Одноразові паперові стаканчики зручні для створення сумішей для заливання. Вони ідеально підходять для контролю кількості фарби, що виливається на полотно. Дерев'яні шпателі або ножі для палітри чудово підходять для змішування, щоб усі суміші фарб/засобів були абсолютно однорідними.

Ви повинні потурбуватися про те, щоб покрити своє робоче місце захисною поверхнею, тому що ця техніка може забруднити простір. Для цієї мети чудово підходять старі простирадла, газети, поліетиленова плівка та сміттєві пакети.

Техніка малювання акриловими фарбами на полотні має на увазі, що поверхня має бути піднята над робочим місцем. Надлишки фарби, що стікають із країв полотна, будуть накопичуватися під ним і можуть сприяти провисанню поверхні (якщо ви використовуєте полотно). Піднявши твір над робочим місцем, ви запобігаєте прилипанню надлишків фарби до нижньої частини картини. В іншому випадку її буде дуже важко видалити, не пошкодивши плівку фарби, особливо після її висихання.

Для фіксації роботи можна використовувати банки, шпильки або навіть старі ванночки з-під фарби, тільки переконайтеся, що всі вони однакової висоти. Потім підкладіть по одному під кожен кут полотна.

Як створити клітки

Клітки – це маленькі крапельки кольору, які височіють над рештою фарби і розташовуються на поверхні. Вони надають картинам чіткішого мармурового вигляду. Деякі художники вважають за краще використовувати диметикон для цієї мети, який є безпечною для шкіри формою силіконової олії.

Також існують спеціальні силікони, які будуть відмінним рішенням для роботи з Fluid Art. Вони поділяються на 2 типи:

  • силіконові олії;
  • силіконові мастила.

Обидва засоба дають приблизно схожі результати, проте через те, що олії рідкіші, вони розтікаються краще, але, водночас, їх розподіл складніше контролювати. Найбільш поширеними виробниками є бренди Mechanica, Профілактика та Rexant.

Для того щоб зробити клітки ще більш вираженими, можна використовувати газовий пальник. Обережне використання пальника також допоможе видалити зайві бульбашки повітря після заливання. Тільки не тримайте його надто довго на одному місці, так як ви можете спалити фарбу, або, якщо ви додали ізопропіловий спирт, він може створити поверхневе полум'я.

💡 Примітка: ізопропіловий спирт додають для отримання певного типу кліток (круглі, овальні). При цьому застосовується пропорція 2:1:1 медіуму, акрилу та спирту відповідно.

У міру освоєння складніших технік заливки акрилом ви можете поповнити свій арсенал необхідного приладдя, наприклад, кульками чи дуршлагами.

Повний перелік додаткових матеріалів:

  • Фартух/накидка/старий одяг
  • Латексні рукавички без пудри
  • Плівка
  • Дерев'яні палички
  • Пластикові або одноразові стаканчики
  • Фен (для роздмухування фарби, опціально)
  • Коробка для заливки (опціонально)
  • Газовий пальник (опціонально)
  • Палітра (опціонально)
  • Силікон (опціонально)
  • Рама та гачок для вивішування готової роботи (опціонально)
  • Лак (для покритої готової картини, опціонально)

Як почати створювати картини Fluid Art

1. Підготуйте робоче місце

Після того як ви дізналися що потрібно для малювання акрилом, настав час приступити до підготовки. Для того, щоб почати роботу з наборами Fluid Art, насамперед необхідно зібрати все необхідне, розкласти на тій чи іншій відстані по пріоритетності і подбати про техніку безпеки.

Переконайтеся, що у приміщенні є вікна, щоб за потреби провітрити його, а також проточна вода.

Розмістіть полотно у рівному горизонтальному положенні, щоб фарба стікала рівномірно.

2. Виберіть палітру кольорів

Цей етап повністю на розсуд майстра. Ви можете використовувати як мінімум 2 кольори, так і з десяток різних кольорів. У першому випадку краще вибрати контрастні кольори, або поєднання червоний-чорний, синій-помаранчевий, що відображають ті чи інші емоції або природні явища.

Також ви можете брати ідеї палітри на тематичних сайтах, блогах та сторінках художників у соцмережах. Рекомендуємо надихнутися пінами на пінтересті, вибрати картину, що сподобалася, і спробувати підібрати колірну палітру.

цветовые решения для fluid art

3. Підготуйте фарби

Вилийте необхідну кількість фарб потрібних кольорів в окремі склянки. Як було зазначено вище, акрил необхідно попередньо змішати з водою, медіумом або ПВА. Залежно від обраної техніки малювання, потрібно або залишити кожен колір у різних склянках або змішати всі кольори в одній склянці.

💡 Важливо: При змішуванні кількох кольорів важливо додавати їх до загальної склянки в порядку пріоритетності: першим наливають колір, який повинен переважати на картині, і так у порядку зменшення.

4. Почніть малювати використовуючи одну із запропонованих технік нижче

Існує безліч різних технік створення картин рідким акрилом. Залежно від того, яку з них ви виберете, вийдуть різні твори мистецтва. Нижче описано особливості кожної з них.

Ключові техніки Fluid Art

Перевернута склянка (Flip Cup)

Всі фарби, приготовлені за вищевказаними інструкціями, по черзі зливаються в одну велику склянку. Потім склянка перевертається догори дном на полотно. Процес малювання починається, коли чашку піднімають і дають фарбі розтектися по полотну.

💡 Примітка: при знятті чашки може знадобитися докласти певного зусилля, тому що вона може досить щільно прилягати до мокрого полотна. Замість тягнути чашку прямо вгору, швидко потягніть її під кутом, щоб запобігти потраплянню крапель на залиту картину.

Повільно нахиляйте полотно, щоб фарба заповнила всі його куточки.

Заливка калюжами (Puddle Pour)

Ключем до створення калюжки є нашаровування кольорів. Важливо вибрати колір, який виділяється на тлі, оскільки він залишиться на дні калюжі. Хорошим рішенням буде найтемніший колір з обраної палітри. Почніть додавати калюжі на полотно у вигляді візерунків на ваш вибір.

Другий колір слід наливати якомога ближче до центру первісних калюж. Переконайтеся, що ви не поспішайте. Чим швидше ви ллєте, тим більша ймовірність того, що в результаті з'являться краплі, бризки та бульбашки.

Потім повторіть процес для кожного з кольорів, що залишилися, або чергуйте кольори акрилової заливки в калюжах. Щоб картина висохла рівномірно, необхідно переконатися, що плівка фарби досить рівна.

Брудна заливка (Dirty Pour)

Візьміть чашку/склянку і повільно вливайте в неї попередньо змішані фарби різних кольорів. Потім злегка перемішайте фарбу або дайте їй відстоятися, щоб бульбашок повітря поменшало.

Як тільки ви додали всі фарби, накрийте полотно склянкою. Потім обережно переверніть полотно зі склянкою та дайте фарбам поширитись по полотну. Ви можете експериментувати, і виливати змішані фарби на полотно, як вам заманеться.

💡 Примітка: Ця техніка дуже схожа з Flip Cup, з єдиною відмінністю – фарби в Dirty Pour змішуються, а в Flip Cup просто нашаровуються один на одного.

Коли малюнок розтягнеться, ви побачите, як у фарбі з'являються візерунки.

Роздування фарби (Dutch Pour)

Спочатку акрил наносимо на полотно за принципом Flip Cup або Puddle Pour. Потім навколо перевернутої чашки розподіляється негативний колір (як правило, білий або чорний). Після цього чашку повільно переміщають по полотну і одночасно поступово піднімають, щоб фарби могли витікати.

Далі фарби видуваються на полотно за допомогою фена, створюючи візерунки, що захоплюють дух.

Дивимося відео талановитої Rinske Douna, яка створює картини в техніці Dutch Pour:

Час висихання

Після завершення важливо залишити картину сохнути щонайменше на 24 години. Якщо плівка фарби щільна або у приміщенні високий рівень вологості, може знадобитися до 72 годин. Однак найкраще дати фарбі повністю висохнути протягом кількох тижнів.

💡 Важливо: за цей час заливка рухатиметься і зміщуватиметься, тому картина може відрізнятись від первісної. Будь-які удари, установка картини під кутом або рухи можуть призвести до того, що ваші ретельно створені візерунки зрушаться або навіть стічуть з полотна, так що подбайте про недоторканність шедевра.

Готові набори Fluid Art від Panda Market

У нашому інтернет-магазині ви знайдете всі необхідні матеріали для створення картин у техніках Fluid Art. Panda Market пропонує як готові набори, так і окремі інструменти, які можна зібрати у власний кит або доповнити арсенал для акрилової заливки.