Маскуюча рідина для акварелі — розхідник, який знадобиться і майстрам, і акварелістам-початківцям. Він значно полегшує роботу з акварельними фарбами, дозволяючи резервувати або маскувати певні місця на малюнку. Коли знадобиться такий матеріал та як його підібрати для творчості?

Що таке маскуюча рідина для акварелі?

Як працювати з маскуючою рідиною?

Скільки сохне маскувальна рідина для акварелі?

Огляд маскуючих рідин для акварелі

Що таке маскуюча рідина для акварелі?

Маскуюча рідина для акварелі — це спеціальна речовина, яка наноситься у певні місця сухого паперу перед основною роботою. Після нанесення вона застигає у вигляді еластичної плівки, повністю закриваючи собою поверхню. Це необхідно, коли ви хочете захистити певну область паперу від подальшого контакту з аквареллю, щоб залишити незабарвлені білі лінії або невеликі ділянки. Наприклад, "маска" або "резерв" може використовуватися для наступних деталей:

 • відблиски;
 • краплі води;
 • павутиння або тонкі волоски;
 • дрібні білі квіти;
 • напис тонким шрифтом.

«Резерв» також може накладатися на певні ділянки частково готової роботи, виконаної аквареллю або іншими водорозчинними фарбами, з метою захисту від змін, доки ви працюєте над рештою малюнка. Однак слід врахувати, що при нанесенні на акварель рідина, що маскує, може змінити колір роботи. Також не слід залишати її надовго (не більше 2 діб), оскільки згодом латекс сильніше проникає в папір і плівку доведеться віддирати разом із ним, що зіпсує роботу.

Як працювати з маскуючою рідиною?

Спосіб нанесення залежить від виду «маски», яка може поставлятися просто в скляних банках, у флаконах з піпетками або тонким носиком. Для «банкового» варіанта знадобиться тонкий пензель, якого не шкода. Це може бути старий інструмент, яким ви не користуєтесь, чи просто бюджетний варіант.

Як користуватися маскувальною рідиною для акварелі:

 1. Зробіть олівцем нарис майбутньої акварелі.
 2. Зануріть кисть у маскувальну рідину і нанесіть «маску» на місця, які ви хочете залишити незафарбованими (часто рідина має сірий або якийсь інший колір, щоб було видно, де вона «лежить» на малюнку. Для особливо тонких ліній можна замість пензля взяти перо для письма або купити спеціальний флакон із тонким носиком).
 3. Періодично промивайте і витирайте пензель, щоб волоски не склеїлися.
 4. Після роботи також не забудьте промити і протерти ворс ганчірочкою.
 5. Коли «резерв» накладено, зачекайте, поки маскуючий шар висохне (час висихання вказано на банці або визначається за тим, коли «маска» перестане липнути до пальця).
 6. Після висихання можна наносити акварель.
 7. Коли акварельна робота або її частина готова, дочекайтеся висихання фарби і пройдіться зарезервованими місцями гумкою, видаляючи гумову плівку (у деяких випадках її можна просто зняти пальцями).

Деякі виробники впускають густі «маски» — у такому випадку необхідно розбавити маскуючу рідину перед роботою, щоб вона нормально сходила з пензля і лягала на папір. Краще відлити занадто густу речовину в окрему баночку і розбавити водою до бажаної консистенції.

Скільки сохне маскувальна рідина для акварелі?

Час висихання маски залежить від особливостей її складу і зазвичай вказується на упаковці. Найчастіше це кілька хвилин, але краще орієнтуватися на інструкції конкретного виробника. Також час висихання можна визначити тактильно: якщо рідина, що маскує, перестала липнути до пальців, можна починати роботу аквареллю.

Огляд маскуючих рідин для акварелі

На ринку представлений широкий вибір матеріалів для «резерважу», тому купити маскувальну рідину для акварелі не становитиме труднощів, але краще вибирати продукцію від відомих виробників, яка забезпечить зручну консистенцію і не буде сохнути з часом:

Також при роботі художники-початківці задаються питанням: «Чим можна замінити маскувальну рідину для акварелі?» Найкращим варіантом буде використання маркера для резерважу, який дозволяє малювати тонкі лінії з тим самим ефектом. У деяких випадках майстри експериментують із восковим олівцем, але до таких експериментів слід ставитись обережно. Для гарантії краще все ж таки придбати професійну маскувальну рідину, яку ви завжди зможете підібрати в каталозі Panda Market.