Маркери – одні з найрізноманітніших груп інструментів у арсеналі художника. Вони відрізняються за типом пера, основою та іншими параметрами, що іноді викликає труднощі у новачків. Перед тим як вибрати маркери для малювання, познайомимося з їх різновидами, призначенням та особливостями застосування.
Що таке маркер блендер і навіщо він потрібний?
Види маркерів за типом чорнила
Як вибрати маркер за конструкцією пера?
Види маркерів за призначенням
Художні маркери
Художні маркери – інструмент ілюстратора, який використовується для малювання на папері, полотні, картоні та інших матеріалах для живопису. Залежно від основи вони поділяються на такі групи:
Короткий огляд можливостей художніх маркерів
Тип | Можливості | Призначення | Кому підходять | Виробник |
---|---|---|---|---|
Акрилові | Не змінюють початкового відтінку, швидко сохнуть, до моменту висихання можуть використовуватися для створення градієнту | У якості альтернативи акриловим фарбам або як доповнення до них при промальовуванні тонких деталей | Хороші маркери для тих, хто хоче малювати не тільки на класичній основі, але і на гіпсі, шкірі, теракоті та інших матеріалах | Marvy |
Спиртові | Завдяки напівпрозорій основі підходять для малювання в техніці лесування, для створення градієнту (рисунок не розмивається водою) | Для роботи на папері, картоні (ілюстрація, скетчинг, дизайн) | Художникам, дизайнерам, майстрам графіті |
Graph'it |
Акварельні | Напівпрозора основа дозволяє створювати ефект акварельних фарб з переходами, лесуваннями (розмиваються водою) | Найкращі маркери для малювання на акварельному папері, картоні | Художникам, які віддають перевагу зручному дорожньому формату акварельних фарб без необхідності носити пензлики, палітру та ін. | Winsor&Newton Ecoline Talens KOI Marvy |
Декоративні маркери
Призначені для оформлювальних робіт, наприклад серед художників-декораторів популярні маркери:
- по склу;
- по тканині;
- для скрапбукінгу;
- для кардмейкінгу;
- для каліграфії.
Офісні маркери
Використовуються для вирішення двох основних завдань. Для малювання на дошці застосовуються борд-маркери (з маркуванням Whiteboard), які добре помітні на офісних або шкільних дошках і при необхідності легко стираються. Також випускаються окремі різновиди для виділення тексту на папері.
Промислові маркери
Застосовуються для нанесення стійких написів на обладнанні, товарах, для виконання міток на скляних, металевих чи дерев'яних виробах.
Вибір маркерів по конструкції
У загальному вигляді маркер є футляром з резервуаром для фарби, яка подається на папір через наконечник. Існує кілька варіантів конструкцій:
- одноразові – найпростіший варіант, який стає непридатним після використання всієї фарби;
- заправні – можуть відновлюватися за рахунок періодичної дозаправки фарбою або чорнилом, що знижує витрати на художні матеріали;
- зі змінним картриджем – за відгуками простіший в обслуговуванні варіант, що не потребує витягування наконечника, використання шприца або інших тонких маніпуляцій;
- помпові – із системою примусової подачі чорнила під тиском після натискання на стрижень;
- сквізери – маркери для графіті, в яких подача фарби до наконечника здійснюється за рахунок стиснення корпусу.
Що таке маркер блендер і навіщо він потрібний?
Блендер або «маркер 0» має безбарвне чорнило і використовується для наступних цілей:
- «зволоження» вже нанесеної фарби;
- створення м'яких переходів, градієнту;
- змішування різних відтінків;
- розмивання ліній.
Професійні маркери-блендери можна придбати окремо або одразу купити у наборі з іншими маркерами.
Маркер-блендер Ecoline Brushpen
Види маркерів за типом чорнила
Маркери, що змиваються
Після нанесення можуть бути видалені або частково розмиті водою, наступним шаром фарби або іншим простим способом. До цієї категорії належать офісні маркери для дошки, де легке «змивання» є основною комерційною перевагою. Добре розмиваються акварельні маркери, що дає простір для художньої творчості.
Перманентні
Стійкі до змивання маркери, які можна видалити з поверхні лише за допомогою ремуверу, гумки або розчинника на спирту. Вони використовуються для отримання чітких однорідних ліній при малюванні на папері, шкірі, склі, пластмасі та інших матеріалах. У наборах часто є окремий маркер-remover для коригування зображення. На дзеркальній або іншій полірованій поверхні перманентне чорнило може змазуватися при нанесенні.
Як вибрати маркер за конструкцією пера?
- круглий або кулеподібний наконечник дозволяє робити швидкі малюнки, вимальовувати тонкі лінії, штрихування тощо;
- скошений наконечник або долото підходить для креслення, промальовування жирних ліній або заливки фону;
- клиноподібний наконечник використовується для аналогічних завдань, але має двосторонній зріз пера;
- для каліграфії – спеціалізоване перо для шрифтів;
- маркер-пензель має м'який наконечник, за допомогою якого можна варіювати товщину та інші параметри мазку.
Зазначені різновиди мають різний розмір наконечника із товщиною лінії від 0,4 до 6 мм. Для старту краще купити маркери для скетчингу, де кожен інструмент у наборі має два наконечники. Двосторонній маркер з пензлем та пером спрощує роботу над малюнком, особливо на пленері.
Купувати набором чи поштучно?
Художнику-початківцю рекомендується набір з декількох базових кольорів, що дає стартовий простір для творчості і обходиться дешевше за поштучну покупку. У продажу є комплекти від 3 до 96 маркерів, тому такий варіант підійде і для професіоналів, які вже оцінили переваги роботи з маркерами та хочуть одразу кардинально поповнити арсенал відтінків. До переваг такого підходу належить не лише ціна, а й "передбачуваність" різних кольорів від одного виробника.
Поштучна покупка є актуальною в наступних випадках:
- бажання спробувати, як працюється з маркерами (перед ухваленням рішення про придбання набору);
- закінчився (втрачений) один з маркерів у наборі;
- для певної роботи потрібен особливий тонкий маркер чи пензлик;
- необхідність у поповненні вже наявного комплекту кількома відтінками.
Набор кистей-ручек Ecoline Brushpen, 10 шт, Royal Talens
Як вибрати кольори маркерів?
Перший набір повинен включати близько 10 базових кольорів, з якими можна працювати у вибраній вами техніці. Сірий (краще кілька відтінків) – для створення тіней, червоний, зелений, синій, жовтий та коричневий. Бажано купити блендер, що значно розширює художні та декоративні можливості. Наступні комплекти можуть вибиратися, з поставлених завдань. Наприклад, набір із відтінків сірого (темний, теплий, холодний, теплий світлий) дасть більше простору для професійного малюнка.
Висновок
Перед тим як вибрати маркери для скетчингу, живопису, декору, графіті, визначте завдання, під які купується художній інструмент. Зверніть увагу на набори з двосторонніх маркерів, що заправляються, – вони поєднують різноманітність образотворчих засобів і фінансову вигоду.