Щоб творити без обмежень, знадобиться не лише натхнення, а й професійні матеріали та інструменти для художніх робіт. Якщо говорити про живопис, то ключовим витратним матеріалом у ньому є фарби, які визначають як напрям творчості, так і перелік допоміжних розхідників, що потрібні для роботи. У цьому випуску нашого блогу ми спробуємо розповісти, які фарби вибрати для малювання новачкові і у чому полягають їхні особливості.

Види фарб для малювання

Як вибрати, на що звертати увагу?

Що вибрати новачкові?

Висновки

Види фарб для малювання

Перші фарби, які використовувалися древніми людьми для малювання на стінах печер, складалися з підходящих підручних матеріалів: оксидів заліза та марганцю, глини, вугілля. Згодом люди навчилися використовувати більш стійкі та зручні у роботі матеріали на основі натуральних та штучних компонентів. Зараз в арсеналі митця представлені різні види художніх фарб, які дозволяють малювати у різноманітних техніках, підходячи як новачкам, так і професіоналам. Ключовим фактором, який впливає на тип матеріалу, є склад, в якому можуть використовуватися різні розчинники, пігменти та інші добавки.

Які є види фарб для малювання:

  • акварельні — являють собою суспензію пігменту у водорозчинній клеючій речовині (гуміарабік, декстрин), дають напівпрозорий, легкий і злегка розмитий ефект;
  • олійні — містять сполучну речовину у вигляді рослинної, найчастіше лляної олії, почали широко використовуватися з XV століття і є улюбленим матеріалом майстрів-живописців;
  • акрилові — водно-дисперсні суміші з додаванням плівкоутворюючих речовин (поліакрилатів), створені у якості сучасної більш стійкої альтернативи олійним фарбам, швидко висихають, утворюючи стійку еластичну плівку, можуть використовуватися не тільки по полотну, але й по іншим матеріалам (склу, металу і ін.);
  • гуаш — фарба на клейовій основі з додаванням гуміарабіку, меду, крохмалю, олії та інших компонентів, вважається найкращим матеріалом для навчання, використовується у плакатному живописі, для декору та ін.;
  • темпера — фарба з водною емульсією порошкового пігменту з додаванням сполучної речовини (у старовинних фарбах — яєчного жовтка, а в сучасних — також і полімерних компонентів, наприклад, ПВА або поліакрилатів), один з найдавніших засобів малювання, який і зараз використовується професіоналами розпису, іконопису та для інших завдань.

Не всі перелічені види фарб для живопису вважаються саме живописними матеріалами, оскільки за сучасними уявленнями роботи аквареллю та гуашшю відносяться до графіки. Існують також спеціальні види матеріалів для декору, розпису тканини, аквагриму та інших цілей.

За призначенням

Перед тим, як вибрати фарби для живопису, необхідно врахувати завдання, для якого вони будуть використовуватися:

  • для малювання на папері/полотнах підходить олія, акрил, акварель, гуаш;
  • для аквагриму випускаються найкращі фарби для малювання (наприклад, GrimTout), які не подразнюють дитячу шкіру, досить довго тримаються та безпечні для здоров'я;
  • для малювання на склі чи кераміці застосовуються акрилові фарби від Marabu, а для розпису вітражів — спеціальні вітражні фарби холодної чи гарячої фіксації, наприклад, із серії Glass paint від Pentart;
  • для малювання на тканині, шкірі, замші створені високопігментовані акрилові фарби та спреї, які добре фарбують волокна та не линяють при пранні;
  • для дітей, разом з аквареллю та гуашшю, призначені безпечні акрилові фарби для художників-початківців, а також пальчикові, які підходять для найменших.

Окрім зазначених різновидів, також широко використовуються професійні матеріали для реставрації та набори для всіх, хто любить творити у техніці Fluid Art або Resin Art. Останні підходять навіть тим, хто не вміє малювати, але мріє створювати яскраві абстракції.

Як вибрати, на що звертати увагу?

Перед тим, як вибрати фарби для малювання, слід врахувати такі фактори:

  • на чому хочете малювати: папір, полотно, дерево, скло, одяг тощо;
  • простота використання: для старту потрібні матеріали, які не потребують попередньої ґрунтовки поверхні (акрилові, гуашеві — оптимальні фарби для новачків), а зі зростанням майстерності можна перейти до акварельного та олійного живопису;
  • палітра: для початківців підходять невеликі набори до 24 кольорів, що дадуть змогу навчитися змішувати фарби, отримуючи власні відтінки;
  • об'єм та форма випуску: розхідники випускаються у тубах, банках, кюветах, флаконах різного об'єму — для проби найкращий вибір фарби в об'ємах до 20 мл;
  • безпека: для дитячої творчості не підходять фарби з різкими запахами, наприклад, олія потребує використання розчинників, медіумів та інших додаткових рідин, тому це варіант для дорослих, але не для маленьких дітей;
  • виробник: оптимальним вибором буде продукція компаній, які випускають матеріали для художників, наприклад Rosa, Daniel Smith, Amsterdam, оскільки такі фарби створюються з урахуванням високої світлостійкості, різних технік малювання, максимальної палітри.

Що вибрати новачкові?

Вибираючи свій перший набір або комплект у подарунок власній дитині, покупці задаються питанням: «Які фарби купити художнику-початківцю». Найкращим першим варіантом стане гуаш, оскільки вона проста у використанні, підходить не тільки для паперу або картону, але і для дерева, має гарну покривну здатність, насиченість кольорів. Для маленьких дітей також підійде акварель, як безпечний та цікавий матеріал для творчості, а для більш дорослих художників можна купити акрилові фарби. Вони продаються поштучно, але новачкам рекомендується використовувати готові набори з основними кольорами.

Наприклад, для старту підійдуть наступні акварельні фарби для початківців:

➡️ набори Rosa Studio на основі гуміарабіку з 16 або 24 кюветами доречні для освоєння класичної акварельної техніки:

Набір акварельних фарб 24 кольори, кювета, ROSA Studio

 

➡️ Pocket box TALENS ART CREATION — «кишеньковий» комплект з 12 кювет з акварелями, спонжем та пензлем, що дозволить новачкові відразу ж розпочати роботу:

Набір акварельних фарб TALENS ART CREATION, Pocket box, 12 кювет

➡️ набір з 12 кольорів із серії Gallery від Mungyo у зручній металевій упаковці:

Набір акварельних фарб GALLERY MUNGYO 12 кольорів

➡️ комплект MONOPIGMENTED із 12 монопігментними фарбами від ROSA Gallery, які підходять для навчання при роботі з кольорами:

набір MONOPIGMENTED 12 шт ROSA Gallery

Перед тим, як приступити до малювання акварельними та будь-якими іншими фарбами, слід вивчити їхні особливості, наприклад, маркування на упаковці. При цьому знадобиться інструкція як читати етикетки на акварелі, яку ми створили для читачів нашого блогу. Розуміння значення світлостійкості, покривної здатності та інших характеристик дозволить уникнути помилок та отримати задоволення від творчості, створюючи свої перші шедеври.

Гуашеві фарби — ще один гарний вибір, який дозволить засвоїти прийоми змішування відтінків без бруду. Для старту можна вибрати наступну гуаш для початківців:

➡️ набір Rosa Studio у банках по 20 мл з 12 насиченими яскравими кольорами, які мають гарну покривну здатність:

набір Rosa Studio 12 кольорів 20 мл

➡️ 16 кольорів із серії Art Kompozit Premium підійдуть любителям графіки та декору, легко коригуються після висихання:

набір гуаші Art Kompozit Premium 16х20 мл

➡️ 8 туб по 12 мл із серії ArtCreation від Royal Talens — гуаш швидко сохне і завдяки густій, однорідній консистенції не розтікається на основі:

набір гуашевих фарб ArtCreation 8x12 мл

Ще одним хорошим варіантом для новачків стануть акрилові фарби для початківців, якими можна працювати по полотну, кераміці, склу, металу та іншим матеріалам:

➡️ акрил ART Kompozit у 12 кольорах у банках по 20 мл — вдале співвідношення ціни та якості художніх матеріалів, може використовуватися не тільки для живопису та декору, але й для Fluid Art:

Набір акрилових фарб ART Kompozit

➡️ набір Rosa Studio в тубах по 10 мл із 12 яскравими чистими кольорами під нанесення пензлем або мастихіном:

Набір акрилових фарб 12х10 мл, ROSA Studio

➡️ комплект ArtCreation з 12 туб по 12 мл від компанії Royal Talens — водостійка акрилова фарба, спеціально створена для новачків:

Набір акрилових фарб ArtCreation

➡️ лінійка Standard від бренду Amsterdam, що входить до складу художньої імперії Royal Talens, містить 12 світлостійких фарб в 20 мл тубах:

Набір акрилових фарб AMSTERDAM STANDARD

Наступним етапом розвитку художника є олійний живопис, який хоч і вимагає початкової теоретичної та практичної підготовки, але цікавий і початківцям. Наприклад, для старту підходить техніка малювання «мокрим по мокрому», яку популяризував відомий американський художник Боб Росс. Якщо ви готові почати експерименти, то які олійні фарби купити новачкові:

➡️ набори ArtCreation 12 туб по 12 мл від Royal Talens — світлостійка фарба, що зберігає об'єм після нанесення, підходить для засвоєння різних технік малювання:

Набір олійних фарб, ArtCreation, 12x12 мл, Royal Talens

➡️ комплекти Rosa Studio в тубах по 12, 18 або 24 кольори з високою насиченістю та зручною консистенцією, матеріал не потребує розведення:

Набір олійних фарб 12x20 мл ROSA Studio

➡️ лінійка VAN GOGH PRIMARY від бренду VAN GOGH, що входить до складу компанії Royal Talens, містить 5 високопігментованих яскравих відтінків у тубах 20 мл, які легко змішуються та наносяться фактурними мазками:

Набір олійних фарб VAN GOGH PRIMARY

Для зовсім маленьких художників, які ще не вміють тримати пензель у руках, можна вибрати пальчикові фарби, що перетворять творчість на кумедну гру. Це безпечні суміші, якими дитина зможе залишати сліди на папері, шкірі батьків або навіть на шпалерах, якщо ви готові до таких експериментів. Вони розвивають почуття кольору, дрібну моторику рук і допомагають малюкові краще зрозуміти світ.

З 3-4 років в арсенал дитини можна вводити «дорослі» фарби, розширюючи її можливості для художнього самовираження. Які фарби найкращі для малювання в дитячому віці:

➡️ акварель Jovi для малюків від 3 років — 18 швидковисихаючих кольорів з пензликом у наборі, щоб дитина могла відразу приступити до малювання:

набір акварельних фарб JOVI 18 кольорів

➡️ акварель Гамма з 28 звичайними відтінками та 4 додатковими кольорами з перламутровим ефектом рекомендується для дітей віком від 11 років:

Набір медової акварелі Творчість, 32 кольори, ГАММА

➡️ акварельні фарби «Мозаїка» для дітей віком від 6 років:

Набір медової акварелі Мозаїка ГАММА

Висновки

Ви тепер знаєте, які фарби вибрати художнику-початківцю, щоб творчість приносила радість і давала стимул і надалі засвоювати нові техніки малювання. На додачу до перелічених у цій статті матеріалів у нашому каталозі можна підібрати десятки інших наборів, а також купити фарби поштучно, якщо ви хочете зібрати свою власну палітру кольорів.