Мистецтво малювання полягає не тільки у тому, щоб схоже зобразити об'єкт: також важливо не залишити на малюнку нічого зайвого. Саме тому до арсеналу художника входить гумка — інструмент, який завжди має бути під рукою при виконанні нарисів, скетчів, під час роботи над графікою та іншими видами художньої творчості. Для чого потрібна гумка, з яких матеріалів вона виготовляється і як підібрати такий інструмент для своїх завдань?
Що таке гумка?
Гумка — це інструмент і одночасно витратний матеріал, який у найпростішому виконанні є шматком гуми або схожої еластичної речовини. Якщо таким матеріалом потерти графітовий слід від олівця, частинки графіту стираються з основи, налипають на гуму і залишаються на ній у вигляді темного нальоту, таким чином видаляючись з малюнка. Вона використовується для наступних робіт:
- стирання фрагменту невдалого малюнка чи корекція певних ліній;
- «промальовування» світлих ліній, плям на темнішому розтушованому тлі;
- для освітлення фону, тіней та ін.
Як вибрати гумку, щоб вона виконувала своє завдання, і який із цих інструментів підходить саме вам?
Види гумок для художників
В даний час випускається велика різноманітність художніх і канцелярських гумок, які можна розділити залежно від виду матеріалу, що використовується, форм-фактору виробу, його призначення та інших параметрів. Які бувають гумки залежно від форм-фактору:
- класичний брусок еластичного матеріалу — зазвичай паралелепіпед, але можуть випускатися овальні та інші різновиди, наприклад Monolith 65х30 мм від Cretacolor;
- кругла дископодібна гумка з пластиковими тримачами з боків для зручності роботи;
- графітний олівець із невеликою гумкою на одному з торців;
- змінна висувна гумка-олівець у пластиковому корпусі, наприклад, Tri Eraser від Penac;
- електрична гумка на кшталт олівця, в якому стирання лінії відбувається за рахунок вібрації наконечника, наприклад, електрогумка від Derwent;
- клячка — м'який «тістоподібний» інструмент художника-графіка.
Яка гумка краще, визначається видом робіт, особистими уподобаннями художника, типом паперу та іншими параметрами. Загалом гарна стирачка не повинна розмазувати графіт і надмірно «травмувати» папір. Давайте докладніше розберемо: навіщо потрібна клячка, які матеріали гумок бувають і в чому перевага кожного з них.
З чого зроблено гумку?
Від того, з чого робиться гумка, залежить сфера її застосування та особливості використання. Залежно від базового матеріалу випускаються стирачки наступних видів:
- Каучукові складаються з відносно невеликої кількості каучуку (до 20%) і містять абразивні частинки, які стирають не тільки графітовий слід, але і кулькову ручку. Такий аксесуар в основному діє як абразив і певною мірою знімає верхній шар паперу разом з малюнком. Інструмент із натурального каучуку повинен зберігатися в чохлі.
- Гумові з маркуванням Plastic HI-Polymer або Latex-free — такі інструменти менше травмують папір, оскільки не містять дрібнодисперсного абразиву, і найчастіше саме вони знаходяться зі зворотного боку простих олівців.
- Вінілові з маркуванням PVC-Free або Vinyl — інструменти з м'якою структурою, які мінімально кришаться при стиранні. При використанні таких гумок на папері скочуються тонкі «ковбаски» відпрацьованого матеріалу, які легко зняти або здути. Також вінілові гумки швидко забруднюються графітом і потребують періодичного очищення.
- Скловолоконні — схожі на механічні олівці, але замість "грифеля" в них стрижень зі скловолокна. «Травмують» папір, тому використовуються не для графіки, а для каліграфії, дозволяючи видаляти чорнило.
- Випускаються також вироби з маркуванням Dust-free, яке означає, що гумка не утворює пилу на поверхні листа, а графіт накопичується на поверхні інструменту, який потребує періодичного очищення.
Чим клячка відрізняється від гумки?
Від інших видів гумок сильно відрізняється клячка, наприклад, продукція D.K.Art&Craft або Derwent. Її рекомендується мати всім, хто захоплюється графікою, малюючи олівцями, вугіллям, соусом, сепією, сангіною. Як виглядає клячка: це дуже м'яка маса, що легко деформується під тиском. Така властивість дозволяє надати їй потрібної форми, чим часто користуються художники, комбінуючи різні прийоми роботи. Наприклад, нею можна промокнути занадто насичений фон, освітлюючи його, або скатати масу в ковбаску і катати по певній частині малюнка до зміни інтенсивності кольору. Також клячка може використовуватися для малювання світлих елементів на темному олівцевому фоні.
Як користуватися клячкою для тонких робіт:
- сформуйте із пластичної маси гострий кінчик або ребристу поверхню;
- проведіть у потрібному місці малюнка, ніби малюючи штрих на сірому, заздалегідь виконаному фоні;
- регулюйте натиск для отримання лінії потрібної товщини та довжини.
Таким чином можна «малювати» прожилки на листках, відблиски на предметах, світлі хмари, місячну доріжку та ін. Такий ефект залежить від того, з чого робиться клячка — м'який матеріал, зазвичай гума чи каучук, не стирає графіт, як звичайна гумка, а "поглинає" його. За рахунок високої адгезії частинки графіту прилипають до гумової основи, відстаючи від паперу, і таким чином на малюнку залишається білий слід.
Яку гумку для малювання вибрати?
Зазвичай в арсеналі професійного художника є кілька видів гумок, придатних для різних робіт. Вибір стирачки залежить від наступних параметрів:
- тверда каучукова гумка з абразивом підходить для тонких робіт по щільному паперу, а деякі її різновиди використовуються для стирання ручки;
- клячка використовується для освітлення тіней і великих площ, для промальовування тонких деталей на темному тлі;
- м'який вініловий інструмент застосовується для чистих робіт, оскільки дозволяє стирати великі площі без забруднень;
- безпилові гумки Dust-free зручні тим, що не залишають слідів гуми та графіту на папері, але потребують періодичного очищення;
- механічні інструменти типу олівця та електрогумки підійдуть для виконання тонких деталей.
Якщо вам важливий результат, краще підбирати ластики відомих виробників, які адресують свою продукцію художникам. Такі інструменти відрізняються від звичайних «канцелярських»: не мажуть і добре справляються зі своїм завданням. Купивши кілька гумок, протестуйте їх на фарбованих зразках з тих матеріалів, якими збираєтесь малювати, що дозволить підібрати потрібний тип інструменту під кожне завдання.
Як почистити гумку?
Краща гумка для малювання — та, яка не маже, а стирає начисто, тож за нею треба доглядати. Деякі види, наприклад, клячку або каучукову стирачку, слід зберігати в поліетилені або спеціальному чохлі. Тверді гумки також потребують очищення від залишків графіту, які поглинаються його поверхнею. Для цього підійдуть такі способи:
- потерти брудною поверхнею по щільному шорсткому паперу;
- потерти «робочу» гумку гумкою від олівця або іншою непотрібною чистою стирачкою;
- у м'яких вінілових або гумових гумок темні скручені грудки можна видалити вручну.
Якщо ви вже готові вибрати гумку або навіть кілька подібних інструментів, у нашому каталозі представлено велику різноманітність продукції від Cretacolor, Derwent, Penac та інших виробників.